• Robinson Powerlifting

    Robinson Powerlifting


    Coaches:

    Boys-Ross Caraway
    Girls-Josh Hubik 
     
    2017-2018 Schedule

     

    Moody Bearkat Invitational

    Congratulations to all participants and medalists that took part in the Moody Bearkat Invitational!  Robinson tied for 3rd which was a huge accomplishment in an 18 team meet.  The following Robinson students participated and/or medaled:

    Hunter Speasmaker-8th place

    Daniel Dale-10th place

    Jalen Darden-10th place

    Ben Roberson-2nd place medalist

    Ethan Linder-5th place medalist

    Logan Sauer-6th place

    David Mitchell-11th place

    Mario Sedillo-7th place

    Brady Haug-2nd place medalist

    Andrew Toledo-2nd place medalist

    Trace Snyder-5th place medalist

    Nichole Guy-8th place

    Adrianna Leyva-8th place

    Kayley-Ann Frosch-10th place

    Delanie Sharp-6th place

    Braelyn Speasmaker-8th place

    Madison Klement-4th place medalist

    Ben Roberson      Andrew Toledo      Moody Medalists

     

    Georgetown Powerlifting Classic

    This was far and away the best competition we have ever faced, with teams from Lake Travis, Hutto, Killeen Shoemaker, Georgetown, Georgetown Eastview, Mexia, and Dripping Springs all in attendance. The following Robinson students participated and/or medaled:

     

    Nichole Guy--5th place

    Adrianna Leyva--5th place

    Hannah Okafor--5th place

    Delanie Sharp--5th place

    Braelyn Speasmaker--5th place

    Madison Klement--2nd place

    Scott Fox--10th place

    Phillip Hanley--12th place

    Cooper Wagenschein--3rd place

    Tate Sehon--7th place

    Tyson Boen--6th place

    Daniel Wilde--4th place

    Joshua Escobedo--7th place

    Brady Haug--8th place

    Roger Leal--10th place

    Trace Snyder--3rd place

    Jacob Gallimore--4th place

     

    Robinson Tri-Meet with A&M Consolidated and Lorena

    Robinson lifted its most students ever on Thursday, February 8.  Overall, Robinson girls came in first over the teams from Lorena and A&M Consolidated, while Robinson boys came in 2nd to Lorena.  Final results for the boys lifters can be found at the following web link:

    Boys Results for Robinson Tri Meet

    Because the girls meet did not qualify as an official meet due to the small number of lifters, results have not been posted on the THSWPA database.

     

     

    tshirt design  

    Next Meet:
    Girls Regional Championship Meet at Ralph Wilson Youth Center in Temple, Texas on Saturday, March 3 from 8:45 AM to 3 PM.
     
     
    Robinson Powerlifters 2017-2018

     

    Alex Worley

    Phillip Hanley

    Adyn Ware

    Trey Smith

    Kaden Honeycutt

    Kayley Ann Frosch

    Raymond Finch

    Jalen Darden

    Tate Sehon

    Quinn Huntington

    Andrew Toledo

    Hannah Okafor

    Hunter Speasmaker

    Zha’Vonte Griffin

    David Mitchell

    Daniel Wilde

    Trace Snyder

    Delanie Sharp

    Jacob Taylor

    Andrew Fuentes

    Mario Sedillo

    Joshua Escobedo

    Jacob Gallimore

    Braelyn Speasmaker

    Daniel Dale

    Matthew Armes

    Tyson Boen

    Brady Haug

    Mason Kay

    Madison Klement

    Scott Fox

    Logan Sauer

    Michael Gabrielsen

    Roger Leal

    Nichole Guy

     

    William Zboril

    Cooper Wagenschein

    Cade Allison

    Blayre Fallon

    Adrianna Leyva